Ty rozbisurmaniony huncwocie!

Ty rozbisurmaniony huncwocie! Szukamy znaczenia zapomnianych słów.

"Konfudować"? Piękne słowo! Tak jak "absztyfikant". Nasz język roi się od słów wartych ocalenia, wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, coraz rzadziej używanych, a ważnych, niekiedy zabawnych lub soczystych.

W czasach systematycznego ubożenia polszczyzny uczniowie klas szóstych w ramach projektu językowego „Uratujmy słowa!” sprawdzali w różnych źródłach znaczenia przydzielonych wyrazów, sposoby odmiany, tworzyli ich definicje, dopisywali synonimy.

Efekty swojej działań mieli zaprezentować w atrakcyjnej graficznie formie. Ileż było śmiechu podczas eksponowania efektów pracy poszczególnych grup!

Szóstoklasiści stworzyli niezwykły Wokabularz zapoznający kolegów ze słowami występującymi coraz rzadziej w codziennym życiu. Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane. Projekt ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i gwarami, zachęcać młodych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.

Danuta Pilarz

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Ty rozbisurmaniony huncwocie!